Člani šolskega parlamenta in planinski krožek OŠ ŠMARJE PRI KOPRU so v okviru Dneva za spremembe organizirali pohod za vse generacije. Na dan mamic, 25. marca 2017 so povabili otroke vrtca Šmarje, učence OŠ Šmarje, starše in krajane KS Šmarje na pohod iz Plešivca do Puč, s postanki ob vodnih virih.

Najprej smo se ustavili ob izviru pitne vode Braće. Gospod Avgust Danilo Pucer nam je povedal, da je voda temeljni pogoj za življenje, zato so se ljudje vedno naseljevali v bližini vode. In kljub temu, da imamo sedaj vodo v hiši, moramo skrbeti za izvire, da bodo ostali neoporečni.

Člani kulturnega društvo Alojz Kocjančič so nam prikazali, kako so včasih nosile ženske vodo domov. Vodni izvir Braće je bil tudi točka za srečevanje žensk z vasi, za »ćakule«, izmenjevanje novic dneva, dogovarjanje itd.

V Pučah smo videli še druge vodne vire iz naše kulturne dediščine:

Gospod Avgust Danilo Pucer nam je odprl vrata hiše, ki jo je opremil v starem stilu; poslušali smo celo glasbo iz gramofona.

Na koncu smo se ustavili še pod Tonino hišo, kjer so obnovili perišče  in napajališče.

Skupaj smo preživeli resnično čudovit dan.