V OKVIRU PROJEKTA SKUM

V letošnjem šolskem letu smo učenci prve triade v okviru projekta SKUM izvedli glasbeno ritmične delavnice z uporabo glasbenih cevi. Sodelovali smo z umetnikom Jako Strajnarjem,  akademskim glasbenikom, tolkalcem in profesorjem tolkal. Zaradi varnostnih priporočil v zvezi z boleznijo Covid 19 je bilo potrebno izvedbo prilagoditi obstoječim razmeram. Tako smo ob ugodnejših epidemioloških pogojih najprej 6. 5. 2021, kasneje pa še 2. 6. 2021 delavnice izvedli v živo, v šoli. V prvem delu smo izvedli nekaj ogrevalnih aktivnosti s telesnimi tolkali (ploski, igranje na prsa, stegna, z nogami v tla, …). Učenci so tako spoznali različne načine igranja z rokami in nogami. Izvajali so tudi različne ritmične vzorce s ploskanjem, ki so jih pozneje učenci prenesli na glasbene cevi. Spoznali so tudi pravilno tehniko izvajanja na glasbene cevi, hkrati pa poskušali odkrivati nove tehnike izvajanja. V nadaljevanju so učenci spoznali osnovno in nadaljevalno tehniko igranja na glasbene cevi, ki jo bodo tudi v naslednjem šolskem letu lahko uporabljali in nadgrajevali pri različnih glasbenih dejavnostih v šoli. Poleg same tehnike igranja na cevi pa so pridobili tudi občutek akordičnih stopenj. Ugotovili smo, da lahko z dobro predpripravo in nekaj vaje učenci uspešno izvajajo skladbice na uglašenih glasbenih ceveh. To smo in bomo dokazali s sočasnim igranjem na glasbene cevi in petjem obravnavanih pesmic tudi v naslednjem šolskem letu.

Utrinke od preprostih ritmov z lastnimi instrumenti do petja in spremljanja pesmi z glasbenimi cevmi vam predstavljamo v kratkem posnetku, ki si ga lahko ogledate na povezavi: https://video.arnes.si/api/asset/lvdmp3w3l285/play.mp4

Diana Dražič, Mateja Puc